Program Hashimoto

Program przeznaczony dla osób mających zdiagnozowane lub u których istnieje podejrzenie przewlekłego limfocytarnego zapalenia tarczycy. Jest to choroba określana jako Hashimoto i należy do grupy chorób autoimmunologicznych.

Przyczyny jej rozwoju nie są w pełni znane, ale uważa się, że istotną rolę w jej rozwoju odgrywają predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Chorują osoby w różnym wieku, zarówno kobiety jak i mężczyźni, jednak dane epidemiologiczne wskazują na największą zachorowalność wśród kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

W leczeniu poza stosowaniem odpowiedniej farmakologii bardzo istotny jest styl życia, którego główną składową jest nasz codzienny sposób odżywiania. W wielu pracach naukowych dotyczących choroby Hashimoto podkreśla się rolę sposobu żywienia oraz prawidłowej podaży składników odżywczych w jej powstawaniu oraz przebiegu. Odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczająca odpowiednich składników odżywczych wykorzystywanych do syntezy hormonów tarczycy oraz unikanie produktów, które mogą ten proces zaburzać jest ważnym czynnikiem wspomagającym leczenie.

By wspierać prawidłową czynność gruczołu tarczycowego codzienne menu powinno być zgodne z zasadami prawidłowego żywienia, dostarczać odpowiednich ilości pełnowarościowego białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów o niskim IG, jak również żelaza, selenu, jodu, cynku, witamin antyoksydacyjnych oraz witaminy D i B12.

W toku ustaleń z dietetykiem medycznym, mgr Ewą Jagodzińską, stworzyliśmy program najlepiej możliwie spełniający potrzeby osób cierpiących na chorobę Hashimoto. W naszym programie wykluczamy:

 • gluten (następujące zboża i ich przetwory: pszenica, żyto, jęczmień i owies)
 • laktozę (wszelkie przetwory z mleka zwierzęcego, nawet te zawierające bardzo małe ilości laktozy)
 • soję (łącznie z mlekiem sojowym; jednak stosujemy tofu, czyi sfermentowaną soję, z uwagi na niewystępowanie w tofu fitoestrogenów)
 • kukurydzę, mąkę kukurydzianą i jej przetwory

Program zakłada również niski indeks glikemiczny potraw.

Jednocześnie dbamy o smak i różnorodność tak, aby Klienci korzystający z tego Programu nie mieli poczucia bycia na diecie. Smaczny chleb na zakwasie gryczanym doskonale zastąpi chleb pszenny, a pudding z nasion chia na mleku kokosowym będzie świetną alternatywą dla mlecznych deserów.

Publikacje naukowe mówią, iż u osób cierpiących na chorobę Hashimoto często współwystępują  inne jednostki chorobowe o podłożu autoimmunologicznym m.in. celiakia, cukrzyca typu I czy łuszczyca. Szczególnie zalecamy wykluczenie celiakii, która może nie dawać oczywistych objawów.

Osoby zainteresowane indywidualnym podejściem dietetycznym i diagnostyką, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z dietetykiem medycznym współpracującym ze SpokoBOX, mgr Ewą Jagodzińską.

mgr Ewa Jagodzińska
dietetyk medyczny  (spec. żywienia i wspomagania dietetycznego w sporcie)

Ewa JagodzińskaNależy do Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, Polskiego Towarzystwa Dietetyki a także Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Na co dzień pracuje w szpitalu, przyjmuje pacjentów prywatnie oraz prowadzi liczne warsztaty i szkolenia.
Jest ekspertem portali o zdrowiu, jak również udziela wypowiedzi dla mediów. Cały czas aktywnie poszerzając swoją wiedzę, gdyż jej praca jest jej największą pasją.

                                       Kontakt: www.dietivita.pl info@dietivita.pl Tel: + 48 506 433 795

Przykładowe menu

Śniadanie Pasta ze świeżo gotowanej ciecierzycy z łagodnym aywarem z dodatkiem świeżych pomidorów i chrupiącej sałaty oraz razowy chleb z gryki i amarantusa na zakwasie gryczanym

2-gie śniadanie Pudding z nasion chia na mleku kokosowym z musem mango

Obiad Pierś kurczaka zagrodowego po meksykańsku, lekko pikantna, z dwoma odmianami fasoli i z soczewicą, oraz z ryżem paraboiled z aromatyczną kurkumą i kiełkami słonecznika

Przekąska Babeczka z ciecierzycy z suszonymi pomiorami

Kolacja Carpaccio z buraka z tofu zapiekanym w pikantnych przyprawach z pestkami dyni

Galeria:

Program Haashimoto SpokoBOX zawiera duże ilości:
 • warzyw i owoców
 • nasion, w tym nasion roślin strączkowych, za wyjątkiem kukurydzy i soi
 • produktów zbożowych nieprzetworzonych, pełnoziarnistych, bezglutenowych
 • naturalnych przypraw
Program Hashimoto SpokoBOX zawiera umiarkowane ilości:
 • ryb, przede wszystkim morskich (z opcją wyłączenia)
 • drobiu, głównie z wolnego chowu
 • jaj z wolnego wybiegu
 • mleka roślinnego (ryżowe, migdałowe, kokosowe)
 • bezglutenowych kasz, głównie gruboziarnistych
 • bezglutenowego pieczywa, głównie gryczanego z amarantusem i innymi nasionami, na zakwasie gryczanym
 • orzechów i owoców suszonych (z opcją wyłączenia)
Program Hashimoto SpokoBOX zawiera małe ilości:
 • czerwonego mięsa,
 • oleju rzepakowego i oliwy z oliwek,
 • bardzo małe ilości soli morskiej

UWAGA! Program NIE zawiera glutenu, laktozy, soi i kukurydzy.